Co je součástí interaktivní tabule?

  • od

Interaktivní tabule se skládá ze tří částí, které dohromady tvoří celek, který změní způsob ovládání počítače, prezentace či školní výuky.

Z čeho se interaktivní tabule skládá?

Interaktivní sestava (neboli interaktivní tabule) se skládá z několika částí:

Stojanová, nebo pylonová tabule

Základ interaktivní sestavy je samozřejmě tabule. Ta může být jak stojanová, tak pylonová. Naše společnost používá tabule od zavadených českých výrobců ekoTAB a Školex.

K této tabuli se přimontuje držák, který se bude pohybovat přímo s tabulí a bude držet projektor a snímací senzor. O těchto komponentách se dozvíte později.

Pokud máte starou školní tabuli a nechcete kupovat novou, můžete si ji (od nás) nechat zrenovovat.

Renovace školní tabule

Renovaci tabule provádí naši proškolení technici, kteří potáhnou Vaši starou tabuli bílou fólií tak, aby bylo možné na tabuli promítat obraz. Zároveň je možné na tuto fólii psát fixou.

Pokud máte zájem o konzultaci ohledně renovace Vaší tabule, či nacenění, neváhejte nás kontaktovat.

Je nutné použít školní tabuli?

Není. Pokud nemáte tabuli, je možné použít i jakoukoliv bílou stěnu, mangetickou tabuli, projekční plátno, či jiný rovný bílý povrch.

Projektor

Pokud budete chtít na tabuli promítat obraz, který budete poté ovládat, budete samozřejmě potřebovat projektor. V naší interaktivní sestavě dodáváme 2 projektory – jeden od společnosti Epson, druhý od společnosti Vivitek.

Je možné použít jakýkoliv projektor?

V principu ano, ale jak píšeme výše, v naší interaktivní sestavě doporučujeme dva projektory, které máme vyzkoušené a na které poskytujeme záruku 5 let. Zároveň daný projektor musí být s takzvanou ultrakrátkou projekcí.

Co je to ultrakrátký projektor?

Projektory se v dnešní době rozdělují na 3 kategorie podle projekční vzdálenosti:

  • Klasická projekční vzdálenost – obraz o velikosti 2 m je možné promítat ze vzdálenosti minimálně 3 m
  • Krátká projekční vzdálenost – obraz o velikosti 2 m je možné promítat ze vzdálenosti minimálně 1 m
  • Ultrakrátká projekční vzdálenost – obraz o velikosti 2 m je možné promítat ze vzdálenosti minimálně 0,5 m

Rozlišení projektoru

Rozlišení použitého projektoru se odvíjí od Vašich požadavků a také od ceny, kterou do interaktivní sestavy chcete investovat. Obecně v dnešní době doporučujeme používat FullHD projektor. Proč?

  1. Většina počítačů v dnešní době používá FullHD rozlišení, takže když k němu připojíte FullHD projektor, na který budete posílat stejný obraz jako do monitoru, nezmění se Vám rozlišení monitoru. Rozlišení monitoru a projektoru totiž při zrcadlení (stejný obraz na monitoru a projektoru) musí být stejný. Pokud byste tedy použili projektor s nižším rozlišením, toto rozlišení by se Vám přepnulo i na Vašem hlavním monitoru. To znamená, že by se musela překreslit všechna okna, přesunuly by se Vám ikony a podobně.
  2. Promítaný obraz z FullHD projektoru je oproti projektoru s nižším rozlišením ostřejší. Stalo se Vám, že jste písmenka na promítaném obrazu nemohli přečíst? Pak jste nejpravděpodobněji koukali na projektor s nižším, než FullHD, rozlišením.

Dotykový senzor

Pokud byste použili pouze první dvě komponenty – tabuli a projektor – pak byste neměli interaktivní tabuli, ale pouze promítání obrazu.

Tou nejdůležitější komponentou je totiž interaktivní dotykový senzor.

Ovládání dotykem prstu

Technologie dotykového senzoru

Námi dodávaný dotykový senzor se skládá ze dvou částí. Jedna, která promítá infračervenou matici na plochu tabule a druhá, která daný prostor snímá a odesílá data o přerušené ploše a tedy místě, kde došlo k dotyku.

Díky této technologii můžete interaktivní tabuli ovládat jak prstem, tak jakýmkoliv jiným předmětem – fixou, ukazovátkem, či křídou. Není tak nutné ovládat plochu pomocí speciálního pera, jak tomu bylo dříve (pozor, někteří tuto technologii stále nabízejí).

Naši technici dotykový senzor přesně nainstalují a zkalibrují tak, aby ho bylo možné ihned použít.

Software

O software, který se s interaktivní tabulí používá, si zase napíšeme něco příště.